Poradniki

Jak pomalować meble ze sklejki?

Spis treści:
– Jak pomalować meble ze sklejki?
– Czym pomalować meble ze sklejki?
– Malowanie sklejki na biało – krok po kroku

Malowanie mebli ze sklejki to kwestia, która wzbudza zainteresowanie wielu z nas. Jedni decydują się na zakup produktów w surowym stanie. Inni chcą po prostu odświeżyć meblościankę lub inne wyroby ze sklejki. Jak pomalować meble ze sklejki? Podpowiadamy!

Jak pomalować meble ze sklejki?

Jak pomalować meble ze sklejki? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zwrócić uwagę na to, czym jest sklejka. Jest to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w meblarstwie. W tym przypadku stosuje się sklejkę, czyli materiał wykonany z krzyżujących się cienkich warstw drewna. W zależności od ilości warstw sklejka brzozowa może mieć różną grubość. Wróćmy jednak do malowania. Czy próby pokrycia sklejki farbą mają sens? Tak, musimy jednak pamiętać o odpowiednich przygotowaniach!

Podstawą jest usunięcie wszystkich elementów wystających, na przykład uchwytów, klamek, zawiasów lub zaczepów. Następnie musimy dokładnie odtłuścić powierzchnię. W tym celu warto kupić rozpuszczalnik lub benzynę ekstrakcyjną. Malowanie mebli ze sklejki wymaga również zmatowienia, szlifowania. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku papier ścierny odpowiedniej grubości – najlepiej 180 lub 240 – lub szlifierka.

Pamiętaj, aby szlifować meble zawsze wzdłuż słoi!

Czym pomalować meble ze sklejki?

Kiedy przygotowania będą już z nami, pojawia się kolejne pytanie, czym pomalować meble ze sklejki? Jak widać, cały proces wymaga szeregu przygotowań i odpowiednich produktów. Oprócz rozpuszczalnika i papieru ściernego musimy kupić akcesoria malarskie. Malowanie mebli ze sklejki wymaga precyzji. Dlatego lepiej sprawdzi się w tym przypadku wałek z gąbki. Dzięki temu ograniczymy ryzyko pozostawienia niechlujnych śladów i niedociągnięć.

Pozostaje jeszcze pytanie, jaka farba do sklejki będzie najlepsza? Powinna przede wszystkim zabezpieczać malowaną powierzchnię przed uszkodzeniami, być odporna na wilgoć. Zdaniem ekspertów świetnie sprawdzi się farba do mebli ze sklejki: akrylowa do drewna i metalu lub ftalowa (olejna). Aby zwiększyć przyczepność, warto nanieść na malowaną powierzchnię dodatkową warstwę podkładu.

Malowanie sklejki na biało – krok po kroku

Jak widać, malowanie mebli ze sklejki to nie lada wyzwanie! Dlatego warto podsumować etap przygotowań i przedstawić zasady samego malowania. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak powinno przebiegać malowanie mebli ze sklejki krok po kroku.
1. Należy zdjąć wszystkie elementy wystające, oczyścić powierzchnię, odtłuścić i wysuszyć.
2. Następnie warto zmatowić meble za pomocą papieru ściernego. Pamiętajmy przy tym, aby nie uszkodzić powierzchni!
3. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu taśmą elementów, których nie planujemy malować.
4. Następnie możemy pokryć meble podkładem, aby uzyskać lepszy efekt.
5. Teraz przychodzi czas na malowanie. Pamiętajmy, że konieczne będzie kilkukrotne naniesienie farby. Przed kolejnym malowaniem należy poczekać aż poprzednia warstwa wyschnie!

Ważne! Jeśli chcemy uzyskać efekt częściowego krycia, pomalujmy sklejkę lakierobejcą. W ten sposób podkreślimy strukturę drewna.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Brak produktów w koszyku.